OK
maabeng

آخرین اخبار

همکاری مهندسین مشاور مآب با سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص تدوین و چاپ کتاب ( ICZM)

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسین مشاورمآب با توجه به همکاری نزدیک اداره کل مهندسی سواحل و بنادر(معاونت توسعه وتجهیز بنادر)سازمان بنادر ودریانوردی با مشاور مآب درخصوص برگزاری دوره های آموزشیICZM، مآب با همکاری ادراه سواحل نسبت به تدوین و چاپ دو کتاب با عنوان های مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی(فرآیند ودستاوردها) و مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور خلاصه گزارش (برآیند مطالعات) اقدام نمود.

درکتاب فرآیند ودستاوردهادرخصوص تببین طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، تشریح طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، تلفیق طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، و اقدامات درحال انجام طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی ایران- تداوم طرح، مطرح شده است.

دکتر آرامی در پانل نظام تصمیم گیری که توسط مهندسین مشاورمآب برگزار گردید گفت: تصمیم گیری درمورد مقتضیات استان نمی تواند بدون حضور ذینفعان اتفاق بیافتد

هشتمین پانل تخصصی برنامه آمایش استان بوشهر با موضوع نظام تصمیم گیری توسط شرکت مهندسین مشاور مآب روز دو شنبه مورخ 15/06/95 از ساعت 8:30 الی 11:50 در سالن اجتماعات سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر با حضور دکتر حسین آرامی به عنوان دبیر علمی پانل، دکتر عوض پور ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه به عنوان رییس پانل ،دکتر رضا احمدیان مدیربرنامه آمایش استان بوشهر، دکتر رضا جلالی سرگروه مدیریت توسعه ، دکتر حاجیانی از دانشگاه خلیج فارس، دکتر نبی پور رییس مرکز مطالعات خلیج فارس و نماینده دانشگاه علوم پزشکی، مهندس فروزانی مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مهندس حسینی رییس سازمان صنعت،معدن وتجارت، نماینده فرمانداری های بوشهر، عسلویه و دشتستان، مهندس رمضانی مدیر کل بیمه سلامت و معاونین وکارشناسان ادارات و سازمان های اموراقتصادی و برنامه و بودجه برگزارگردید.

دکتر عوض پور دراین پانل ضمن توضیحاتی درخصوص نظام تصمیم گیری فرمودند که سهم ما در نظارت، تصمیم گیری ملی است. دکتر آرامی در ادامه صحبت های دکتر عوض پور گفت : از NGO ها در ساختار تصمیم گیری و پایش استفاده بیشتری شود، استفاده از سامانه ساترا نیز در آمایش مورد توجه قرار گیرد ، وی در ادامه گفت:

توجه به آمایش کشورهایی که قابلیت بنچمارک با ما داشته باشند و بکارگیری الگوی کشورهای همجوار و مشابه بسیار قابل اهمیت است ، توجه بکارگیری مدل مدیریتی دربرگیرنده نخبگان بومی و تصمیم گیری درمورد مقتضیات استان نمی تواند بدون حضور ذینفعان اتفاق بیافتد، همچنین اشاره کردند که: تا چند دهه آینده انرژی، نفت و گاز موثرترین حوزه روی سازمان فضایی استان می¬شود و ایجاد معاونت پایش و نظارت در سازمان مدیریت بسیار قابل اهمیت است. و در ادامه به افزایش عدم تعادلهایی که در توسعه مناطق استان ها و کشور وجود دارد اشاره نمودند.

دکتر حاحیانی گفت: باید برای رسیدن به توسعه پایدار به نقاط قوت وضعف توجه داشته باشیم و آنها را شناسایی کنیم. مهندس فروزانی درتکمیل صحبت¬های اعضا گفت: باید از تجارب مسئولان قبلی نظام تصمیم گیری استفاده نمود، دنبال رویکرد عینی و واقعی باشیم و جنس بحث مدیریت توسعه آمایش سیاسی و حساس است، طرح آمایش راهبردی است و بهره گیری از اساتید دانشگاه به عنوان بازوی تصمیم گیری و جلوگیری از تفرق در نظام تصمیم گیری استان بویژه خوشه گرایی قومی- قبیله ای در شهرستان¬ها باید مورد توجه قرارگیرد.

برگزاری اولین کارگاه آموزشی – کاربردی آینده نگاری منطقه ای با رویکرد آینده توسعه استان بوشهر

اولین کارگاه آینده نگاری منطقه ای با رویکرد آینده توسعه استان بوشهر با توسط مشاور آمایش در روز شنبه مورخ 25/02/95 از ساعت 9 صبح الی 13 با حضور سخنرانان دکتر مجتبی رفیعیان، دکتر ایرج نبی پور، دکتر طاها ربانی، دکتر رضا احمدیان مدیر پروژه برنامه آمایش استان بوشهر، فرمانداران، بخشداران، مدیران، مسئولین و کارشناسان استان، شهرستان و حضور فعال بخشهای سه گانه دولتی، عمومی و خصوصی (بیش از 100 نفر از ذینفعان بخش های سه گانه) در سالن اجتماعات مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگاری استان بوشهر برگزار گردید.

این کارگاه شامل دو بخش آموزشی و مشارکتی بود که در بخش آموزشی کارگاه، ابتدا آقای دکتر ایرج نبی پور استاد دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و از فعالین بومی استان در زمینه آینده نگاری مباحث خود را در مورد مفاهیم بنیادین آینده نگاری و روشهای رایج آن در جهان ارائه نمودند.

در ادامه آقای دکتر مجتبی رفیعیان عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس سخنان خود را در مورد دیدگاه های آینده نگاری و برنامه ریزی و تجارب آینده نگاری منطقه ای ایراد نمودند.

در پایان کارگاه بخش اول دکتر طاها ربانی عضو فدراسیون بین المللی آینده پژوهی(WFSF) در مورد تفکر ارزشی و روشهای شناسایی اهداف و همچنین فرآیند شناسایی پیش نویس اولیه اهداف استان بوشهر مطالب خود را ارائه نمودند.

پس از پایان یافتن بخش آموزشی برنامه، در بخش دوم اهداف شناسایی شده برای توسعه آینده استان به بحث گذاشته شد و هر کدام از حضار نظر خود را در مورد اهداف بیان نمودند. بر اساس نظرات حضار محورهای اهداف ارائه شده به روز شده و مقرر گردید محورها و اهداف هر کدام مورد تجدید نظر قرار گیرد.

در خاتمه با توجه به مشارکت فعال مدیران و مسئولین استان و استماع نظر حاضرین ، مقرر گردید که اهداف ذیل معیار و ملاکی برای تدوین اهداف بنیادین در برنامه آمایش استان بوشهر قرار بگیرد:

• برقراری توازن بین اقتصاد استان و اقتصاد ملی و ارتقای سهم استان از نفت و گاز.

• تبدیل استان به قطب فن آوری و اقتصاد دانش بنیان در عرصه های مزیتی استان.

• حفظ محیط زیست و ارتقای تاب آوری سواحل.

• تبدیل استان به قطب تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه توسعه دریا محور و نفت وگاز.

• تبدیل استان به هاب تجارت، بازرگانی و ترانزیت کالا.

درجلسه تیم تلفیق برنامه آمایش استان بوشهر(مآب) با فرماندار کنگان : توجه به توسعه بازرگانی و تجارت به دلیل پتانسیل بالای اسکله های کنگان

در این جلسه با توجه به اتمام مطالعات وضع موجود برنامه آمایش استان بوشهر و همچنین شروع مراحل بعدی و فصل یازدهم درخصوص جمع بندی و نتیجه گیری از مطالعات وضع موجود و تبیین چشم انداز و طراحی سناریوی توسعه فضایی، مشاور یک جمع بندی از مطالعات وضع موجود ارایه نمود و سپس مدیران و مسئولین پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کردند و درخصوص نقاط قوت و ضعف استان و شهرستان بحث و گفتگو گردید.

مواردی که در جلسه مطرح شد عبارتند از: توجه به توسعه تکنولوژیهای بایودیزل و فن آوریهای زیستی به عنوان یکی از مبانی توسعه صنایع انرژی محور ، دریا و تجارت دریایی مهمترین بحث اقتصادی شهرستان بجای صنایع نفت و گاز که غیربومی می باشد، لحاظ کردن اولویت های فرهنگی، مرکزیت کنگان در شبکه همکار به لحاظ ارائه خدمات، نگاه ملی گردشگری به شهر سیراف، اراضی بالادست شهر سیراف به حریم سیراف اضافه گردد قبل از اینکه شرکت نفت به این اراضی تعرض و دست اندزی کند، توسعه منابع انسانی مهمترین پارامتر توسعه، احداث پژوهشکده و موزه سیراف و ثبت سیراف در یونسکو، اصلاح آمار و عملکرهای کشاورزی در شهرستان در آمایش، وجود حدود 5 هزار هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان کنگان، فاجعه بار بودن آلودگی محیطی و زیست محیطی در شهرستان ، توجه به سازه های دریایی به دلیل ارتزاق نیروی کار زیاد از طریق دریا، ایجاد شبکه همکار بین مجموعه چند شهر جنوب استان ، ساماندهی نیروی کار ، استفاده از تکنولوژیهای نوین در صنایع ، مدل نامتوازن سکونتگاهی در شهر کنگان و طراحی مدل مدیریتی در این بخش و توجه به توسعه و تقویت آموزش عالی و فنی حرفه ای، توسعه گردشگری، بازرگانی و تجارت به عنوان اولویت های شهرستان به دلیل بالا بودن پتانسیل اسکله های کنگان.